A A A
Print
Suaugusiųjų mityba

Pagyvenusių ligonių mityba

 

Pagyvenusių asmenų nepakankamos mitybos priežastimi dažniausia yra savarankiškumo stoka ir apatija, pasireiškiančios nesirūpinimu maistu (mityba) bei liguistas taupumas arba skurdas. Be to, dėl senstančiame organizme vykstančių pokyčių pablogėja maistinių medžiagų įsisavinimas, suprastėja skonio pojūtis ir dingsta apetitas.

 

Dantų stoka sukelia kramtymo problemas. Pagyvenę asmenys dažniau serga, o kiekviena liga – tai suprastėjęs apetitas ir dažnai visiškas badavimas, netgi įprasto jaunesniems negrėsmingo peršalimo atveju. Jeigu jauni žmonės lengvai sugrįžta prie įprasto maitinimosi, senyvi žmonės negali arba nesugeba grįžti prie jų mitybos poreikius atitinkančio maitinimosi.

 

Prasta mityba arba nereguliarus maisto vartojimas gali sukelti kūno masės kritimą, raumenų jėgos silpimą ir fizinės būklės blogėjimą. Dėl mažesnio organizmo atsparumo, pagyvenę asmenys yra imlesni infekcijoms. Mitybos nepakankamumas blogina visų vidaus organų veiklą.

 

Kaip padėti?

Būtina atkreipti dėmesį į atitinkamą maitinimųsi skaičių ir kokybę. Būtina pasirūpinti patrauklia maisto patiekalų išvaizda, ir, jeigu tai yra įmanoma, raginti ligonį valgyti prie stalo, sėdint. Neįgaliems asmenims būtina padėti apsipirkti ir paruošti maistą, o prireikus- tiesiog juos maitinti.

 

Jeigu ligonis gali savarankiškai valgyti

Maistas (4-5 kartus per dieną) turi būti ruošiamas iš natūralių produktų: liesos mėsos, žuvies, pieno, virtų daržovių bei B grupės vitaminais turtingų produktų (juoda duona, košės). Nerekomenduojami sunkiai virškinami produktai (pupelės, kopūstai) bei kepti produktai, ilgai užsibūnantys skrandyje. Pagyvenusius asmenis dažnai vargina vidurių užkietėjimas, todėl, į mitybą būtina įtraukti produktus, kuriuose gausu skaidulinių medžiagų: daržovių sultis, džiovintus vaisius.

 

Jeigu yra apetito stoka

Patariama valgyti mažomis porcijomis ir dažniau ( 6-7 kartus per dieną).

Tam, kad su maistu būtų gaunamas didesnis baltymų ir kalorijų kiekis, prie maisto patiekalų galima duoti specialios medicininės paskirties maisto produktų. Skystus produktus (pvz. Nutridrink) galima gurkšnoti tarp maitinimųsi arba pakeisti juo maitinimąsi.

Būna atvejų, kai pagyvenęs asmuo turi rijimo sunkumų, todėl tampa rizikinga maitinti per burną (užspringimo rizika). Tokiu atveju gali pagelbėti zondas įvedamas per nosį į skrandį arba į žarnyną. Jeigu planuojamas ilgalaikis maitinimas per zondą, tikslinga skirti maitinimą per maitinimo kanalą (stomą).

 

Tavo artimajam gresia mitybos nepakankamumas, jeigu:

Jis gyvena vienas ir turi judėjimo sunkumų, rankų virpėjimo problemą, nusilpusius raumenis, kramtymo sunkumų, serga silpnaprotyste (demencija), yra apatiškas, retai valgo šiltą ir įvairų maistą, jį vargina pagyvenusiems asmenims būdingos ligos, jeigu jis buvo operuotas arba hospitalizuotas. Nerimą keliantys požymiai yra jėgų netekimas, svorio kritimas ir apatija.

Privatumo nustatymai

Čia galite bet kada paskelbti ir keisti slapukų nustatymus.

Būtinieji slapukai

Jie yra būtini tam, kad svetainė veiktų, ir negali būti išjungti. Paprastai jie yra įdiegiami tiktai tada, jeigu atliekate veiksmus, kurie prilyginami prašymui suteikti paslaugas (privatumo parinkčių nustatymas, prisijungimas, formų pildymas, t.t.). Naršyklės nustatymuose galite išjungti slapukus arba pasirinkti, kad Jums būtų pranešta apie šiuos slapukus, tačiau tokiu atveju galėsite naudotis ne visomis svetainės dalimis.

Analitiniai slapukai

Jie leidžia mums skaičiuoti apsilankymų svetainėje skaičių ir apsilankymų šaltinius, vertinti ir pagerinti mūsų svetainės veikimą. Jie mums parodo, kurie puslapiai yra populiariausi ir mažiausiai populiarūs, ir kaip lankytojai naršo svetainėje. Jeigu šių slapukų nepriimsite, mes nežinosime, kada Jūs lankėtės mūsų svetainėje ir negalėsime stebėti jos veikimo.

Funkciniai slapukai

Jie leidžia pagerinti svetainės funkcionalumą ir pritaikyti ją pagal asmeninius poreikius. Juos galime įdiegti mes arba trečiosios šalys, kurių paslaugas įtraukėme į savo svetainės puslapius. Jeigu nesutiksite priimti šių slapukų, gali būti, kad kai kurios arba visos iš šių paslaugų tinkamai neveiks.
Daugiau informacijos galite rasti mūsų Slapukų naudojimo tvarkoje.

Reklaminiai slapukai

Juos per mūsų svetainę gali įdiegti mūsų reklamos partneriai, siekdami sukurti Jūsų interesų profilį ir rodyti Jums aktualią reklamą kitose svetainėse. Šie slapukai nesaugo pačios asmeninės informacijos, bet pagal unikalų numerį identifikuoja Jūsų naršyklę ir interneto įrenginį. Jeigu nesutiksite priimti šių slapukų, Jums bus rodoma Jums ne tokia aktuali reklama.