Enterinė mityba namuose
Pagyvenusių ligonių mityba
Pagyvenusių asmenų nepakankamos mitybos priežastimi dažniausia yra savarankiškumo stoka ir apatija, pasireiškiančios nesirūpinimu maistu (mityba) bei liguistas taupumas arba skurdas. Be to, dėl senstančiame organizme vykstančių pokyčių pablogėja maistinių medžiagų įsisavinimas, suprastėja skonio pojūtis ir dingsta apetitas.
Dantų stoka sukelia kramtymo problemas. Pagyvenę asmenys dažniau serga, o kiekviena liga – tai suprastėjęs apetitas ir dažnai visiškas badavimas, netgi įprasto jaunesniems negrėsmingo peršalimo atveju. Jeigu jauni žmonės lengvai sugrįžta prie įprasto maitinimosi, senyvi žmonės negali arba nesugeba grįžti prie jų mitybos poreikius atitinkančio maitinimosi.
Prasta mityba arba nereguliarus maisto vartojimas gali sukelti kūno masės kritimą, raumenų jėgos silpimą ir fizinės būklės blogėjimą. Dėl mažesnio organizmo atsparumo, pagyvenę asmenys yra imlesni infekcijoms. Mitybos nepakankamumas blogina visų vidaus organų veiklą.
Kaip padėti?
Būtina atkreipti dėmesį į atitinkamą maitinimųsi skaičių ir kokybę. Būtina pasirūpinti patrauklia maisto patiekalų išvaizda, ir, jeigu tai yra įmanoma, raginti ligonį valgyti prie stalo, sėdint. Neįgaliems asmenims būtina padėti apsipirkti ir paruošti maistą, o prireikus- tiesiog juos maitinti.
Jeigu ligonis gali savarankiškai valgyti
Maistas (4-5 kartus per dieną) turi būti ruošiamas iš natūralių produktų: liesos mėsos, žuvies, pieno, virtų daržovių bei B grupės vitaminais turtingų produktų (juoda duona, košės). Nerekomenduojami sunkiai virškinami produktai (pupelės, kopūstai) bei kepti produktai, ilgai užsibūnantys skrandyje. Pagyvenusius asmenis dažnai vargina vidurių užkietėjimas, todėl, į mitybą būtina įtraukti produktus, kuriuose gausu skaidulinių medžiagų: daržovių sultis, džiovintus vaisius.
Jeigu yra apetito stoka
Patariama valgyti mažomis porcijomis ir dažniau ( 6-7 kartus per dieną).
Tam, kad su maistu būtų gaunamas didesnis baltymų ir kalorijų kiekis, prie maisto patiekalų galima duoti specialios medicininės paskirties maisto produktų. Skystus produktus (pvz. Nutridrink) galima gurkšnoti tarp maitinimųsi arba pakeisti juo maitinimąsi.
Būna atvejų, kai pagyvenęs asmuo turi rijimo sunkumų, todėl tampa rizikinga maitinti per burną (užspringimo rizika). Tokiu atveju gali pagelbėti zondas įvedamas per nosį į skrandį arba į žarnyną. Jeigu planuojamas ilgalaikis maitinimas per zondą, tikslinga skirti maitinimą per maitinimo kanalą (stomą).
Tavo artimajam gresia mitybos nepakankamumas, jeigu:
Jis gyvena vienas ir turi judėjimo sunkumų, rankų virpėjimo problemą, nusilpusius raumenis, kramtymo sunkumų, serga silpnaprotyste (demencija), yra apatiškas, retai valgo šiltą ir įvairų maistą, jį vargina pagyvenusiems asmenims būdingos ligos, jeigu jis buvo operuotas arba hospitalizuotas. Nerimą keliantys požymiai yra jėgų netekimas, svorio kritimas ir apatija.